REKLAMA
Pełna wersja
REKLAMA
POWIAT łAńCUT
2016.01.04 12:51 | aktualizacja: 2016.01.04 12:48

Kilkakrotnie płonęła sadza w przewodach kominowych

W ostatnim okresie doszło do kilku pożarów sadzy w przewodach kominowych na terenie powiatu łańcuckiego, najwięcej było ich w Głuchowie. Strażacy przestrzegają przed groźnymi w skutkach pożarami i radzą, jak ich uniknąć.
Kilkakrotnie płonęła sadza w przewodach kominowych

Pożary sadzy w przewodach kominowych są bardzo niebezpieczne i stanową zagrożenie dla całego domu. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy, przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla. Często przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla potocznie czadem.

Pożary te spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych, przed sezonem grzewczym, jak również w jego trakcie. Należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego.

Zgodnie z przepisami:

przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) powinny być w czasie ich użytkowania poddawane okresowej kontroli co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznej sprawności,

kontrolę taką w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych - powinny przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim,

w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego i gazowego usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

a) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej,

b) od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej 4 razy w roku,

c) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej 2 razy w roku,

w obiektach jw. usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Strażacy apelują o zachowanie bezpieczeństwa i czyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych. Nie lekceważ zagrożenia we własnym domu!!!

mł. bryg. Piotr Glac, KP PSP Łańcut
mł. bryg. Piotr Glac, KP PSP Łańcut dodany 4 stycznia 2016
 
Odsłon: 5908

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

~ domowy palacz
Oceniano 1 raz  -1
Czyszczenie komina to racja. Ale dlaczego sprzedaje się "ruski" węgiel, który to właśnie destrukcyjnie robi w kominie takie zamieszanie! Palono latami "polskim" węglem i kominy jakoś nie chciały się palić?
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika Łańcut