REKLAMA
Pełna wersja
REKLAMA
POWIAT
2022.01.05 06:00 | aktualizacja: 2022.01.04 21:20

Straciła ponad 250 000 zł

Mieszkanka naszego powiatu straciła ponad 250 tys. złotych. Kobieta padła ofiarą fałszywego pracownika ONZ z którym zawarła znajomość w internecie.
Straciła ponad 250 000 zł

W ostatnim czasie do łańcuckiej komendy zgłaszały się osoby, które padły ofiarą fałszywych pracowników banku. Rozmowa telefoniczna z oszustami skończyła się dla nich utratą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tym razem do kontaktu z ofiarą przestępcy wykorzystali jeden z popularnych portali internetowych oraz legendę na pracownika ONZ. Oszukana mieszkanka powiatu łańcuckiego straciła ponad 250 tys. złotych.

Mechanizm takich wyłudzeń jest zazwyczaj podobny. Oszust na jednym z portali społecznościowych zawiera znajomość, przedstawiając się jako pracownik, żołnierz, czy lekarz działający z ramienia ONZ. Z pokrzywdzoną kobietą kontaktuje się przeważnie w języku angielski, w którym opowiada o swojej sytuacji życiowej, problemach oraz planach na przyszłość. Często mówi o tragediach, które go dotknęły, wzbudzając w ofierze litość i zaufanie. Dla uwiarygodnienia przesyła "swoje" zdjęcia, na których widać również dokumenty z logiem ONZ.

Oszust przez dłuższy czas zawiązuje emocjonalną więź z ofiarą. Następnie zaczyna prosić o pieniądze, które mają umożliwić mu przyjazd do Polski, czy też dostanie wcześniejszego "certyfikatu urlopowego ONZ". Przestępca zapewnia, że sam posiada pieniądze, jednak z miejsca, w którym się znajduje, nie może dokonać przelewu. Jednocześnie oszust obiecuje, że przekazaną przez ofiarę kwotę zamierza zwrócić zaraz po przyjeździe do Polski.

Policjanci apelują, aby w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet zachować czujność i zdrowy rozsądek. Nigdy bowiem do końca nie mamy pewności, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu. Pamiętajmy także, że przestępcy podszywać się mogą również pod prawdzie osoby, które swoje zdjęcia umieszczają w internecie. Dlatego każda prośba, w której znajomy z internetu prosi nas o pieniądze, powinna wzbudzić w nas czujność.

Red
Red dodany 5 stycznia 2022
 
Odsłon: 9007

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (2)

Najwyżej oceniane komentarze
klukinski
Oceniano 19 razy  +19
na biednego nie trafiło,
oliwkowy kogut
Oceniano 21 razy  +19
myślała że chwyciła szczęscie.a on ją po prostu" ***** bez mydła.właśnie takie przypadki wśród kobiet występują
Wszystkie komentarze
klukinski
Oceniano 19 razy  +19
na biednego nie trafiło,
oliwkowy kogut
Oceniano 21 razy  +19
myślała że chwyciła szczęscie.a on ją po prostu" ***** bez mydła.właśnie takie przypadki wśród kobiet występują
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika Łańcut