REKLAMA
Pełna wersja
REKLAMA
ŁAńCUT
2023.09.01 12:26 | aktualizacja: 2023.09.01 12:26

Straciła ponad tysiąc złotych

Łańcuccy policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy na portalach społecznościowych podszywają się pod znajomych czy członków rodziny. Za pomocą przejętych kont lub komunikatorów internetowych, rozsyłają prośby o opłacenie jakiegoś zamówienia lub pożyczkę.
Straciła ponad tysiąc złotych

W ostatnim czasie do łańcuckiej komendy zgłosiła się mieszkanka naszego powiatu, która padła ofiarą przejęcia konta, znajdującego się na jednym z portali społecznościowych oraz powiązanego z nim internetowego komunikatora. Oszust, podszywając się pod kobietę, wysłał do znajomych i rodziny prośbę o wygenerowanie kodu BLIK, dzięki któremu miał opłacić pilne zamówienie. Jedna spokrewniona z pokrzywdzoną osoba uwierzyła w informację przekazaną przez przestępcę i przesłała wygenerowane kody, na kwotę ponad tysiąca złotych.

Pamiętajmy, że oszuści coraz częściej podejmują próby wyłudzenia pieniędzy poprzez przejmowanie kont w portalach społecznościowych. Włamując się na czyjeś konto, przestępcy mają wgląd do rozmów właściciela tego konta ze znajomymi czy rodziną. Prośby o pomoc kierują zwykle do tych, z którymi rozmawia on najczęściej i utrzymuje dobry kontakt. Jednak niekoniecznie jest to regułą, czasem przestępcy wysyłają wiadomości na "chybił-trafił". Oszust, wysyłając kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt wiadomości często znajduje jednego znajomego, lub członka rodziny, który zgadza się podać kod BLIK. Wtedy przestępca wypłaca pieniądze z bankomatu. Zazwyczaj są to kwoty rzędu kilkuset złotych.

Policjanci apelują do posiadaczy kont internetowych o weryfikowanie otrzymywanych wiadomości zawierających prośbę o udostępnię kodu. Przed dokonaniem transakcji zadzwońmy i upewnijmy się, czy faktycznie to nasz znajomy lub członek rodziny potrzebuje pieniędzy.

KPP Łańcut/Red
KPP Łańcut/Red dodany 1 września 2023
 
Odsłon: 4598

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (4)

redaktor
Oceniano 1 raz  +1
kowal1990
Oceniano 1 raz  +1
https://nowiny24.pl/zjazd-rodzin-zawolanych-po-imieniu-w-lancucie-rzeszowie-i-markowej/ar/c1-17847573
3 września - Święto Dyni w Korniaktowie
3 września - dożynki w Głuchowie święto chleba
2 września - 90 lecie orkiestry Zgoda w Rakszawie
Zatkao kakao ?
redaktor
Oceniano 3 razy  +1
Na jaką impreze w ten weekend mam go wysłać??
kowal1990
Oceniano 7 razy  +5
Jak zwykle kopiuj wklej ze strony policji, ten portal to dno i zarabiarka groszy z reklam. Tyle imprez dookoła a tu ani słowa o tym. Redaktor naczelny zza biurka kopiuje artykuły z policji i czasami z nowin. ***** nawet w teren z aparatem nie ruszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika Łańcut