REKLAMA
Pełna wersja
REKLAMA
ŁAńCUT
2021.06.26 08:40 | aktualizacja: 2021.06.26 19:20

O trzech zapomnianych bohaterach Armii Krajowej

W czerwcowym numerze "Biuletynu Informacyjnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej" ukazał się ciekawy artykuł dra Andrzeja Borcza przedstawiający tragiczne, wojenne losy trójki żołnierzy konspiracji wojskowej związanych z ziemią łańcucką.
O trzech zapomnianych bohaterach Armii Krajowej

Pierwszą postacią jest ks. Józef Tęcza ps. "Łęgowski", który dowodził podczas okupacji Ośrodkiem Kedywu Łańcut-Przeworsk o kryptonimie "Kiejstut". Ks. Tęcza był uprzednio proboszczem w Dukli, w Łańcucie przygotowywał uderzenia podziemnej armii na niemiecką elitę dowódczą. Niestety został zdradzony i zastrzelony przez żandarma na ul. Matejki w Łańcucie.

Kolejne biogramy przedstawiają losy braci wywodzących się z Wysokiej - Michała Tajchmana ps. "Mikita" i Józefa Tajchmana ps. "Słowik".

Michał Tajchman przed wojną służył w polskim lotnictwie, po kampanii polskiej przedostał się do Francji, a następnie został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Tam służył w 301 Dywizjonie Bombowym uczestnicząc w bombardowaniu celów w Trzeciej Rzeszy oraz okupowanym przez Niemców. Zgłosił się do służby w kraju, jako jeden z Cichociemnych został zrzucony na Kielecczyznę. Przydzielony do prac związanych z wykorzystaniem sprzętu lotniczego w działaniach podziemia. Michał Tajchman zginął w czasie Powstania Warszawskiego na początku sierpnia 1944 roku.

Józef Tajchman ps. "Słowik" był żołnierzem Kedywu łańcuckiej konspiracji. Wykazał się odwagą i poświęceniem w toku wielu akcji podziemia, jak: zdobycie broni i amunicji w Nienadowej, uwolnienie więźniów z posterunku w Żołyni, atak na posterunek policji w Sieniawie, zdobywanie broni z niemieckiego magazynu w Sarzynie. Końcem lipca 1944 roku został raniony podczas niedanej akcji w rejonie Bażantarni w Wysokiej (element Akcji "Burza") i pojmany przez Niemców. Zastrzelony przez łańcuckich żandarmów na tzw. okopie w Łańcucie.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który został wzbogacony archiwalnymi zdjęciami. Pełna wersja "Biuletynu Informacyjnego" - z artykułem dra Borcza na stronach 42-47, dostępna jest pod tym linkiem:

http://www.biuletyn-ak.pl/index.php/biezacy-numer

Red.
Red. dodany 26 czerwca 2021
 
Odsłon: 3522

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Wnioski Czyste Powietrze | Audyty Energetyczne