![]() |
Pełna wersja |
Autorem biogramu jest druh Bartłomiej Zbączyniak - lubliniecki społecznik, zaangażowany w prace tamtejszego Hufca ZHP im. 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty.
Józef Pelc młodość spędził w Łańcucie, gdzie uczęszczał do Cesarsko-Królewskiego Gimnazjum Realnego. W latach 1912-1914 należał do drużyny łańcuckich skautów (harcerzy) oraz do "Sokolej Drużyny Polowej". Od 1916 roku brał udział w I wojnie światowej w składzie Armii Austro-Węgierskiej na froncie wschodnim i bałkańskim. W styczniu 1919 roku wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego, uczestniczył w wojnie polsko-ukraińskiej, a następnie w odpieraniu najazdu bolszewickiego w roku 1920. Następnie służył w armii jako zawodowy oficer.
Do przygranicznego wówczas garnizonu w Lublińcu położonym niedaleko Częstochowy kapitan Józef Pelc został skierowany w 1929 roku. W styczniu 1936 roku został awansowany do stopnia majora, a w marcu tego roku objął funkcję dowódcy I batalionu 74 Gpp. Oficer uczestniczył w wydarzeniach patriotycznych, sportowych i kulturalnych organizowanych w Lublińcu. W Święto Niepodległości 11 listopada 1938 r, prowadził na koniu defiladę macierzystej jednostki wojskowej. W taki sposób we wspomnieniach postać majora opisał Teodor Musiał, który kierował wówczas oświatą pozaszkolną w powiecie lublinieckim, a następnie służył w 74 Gpp jako goniec: "Był to oficer prawie czterdziestoletni, niski, barczysty, o dużych niebieskich oczach, twarzy zamyślonej, stanowczy, nieugięty i zdecydowany, przyjaciel słynnego podpułkownika Lisa-Kuli".
Od 1938 roku major Józef Pelc nadzorował budowę fortyfikacji nadgranicznej "Lubliniec". Już 1 września 1939 roku pozycje I batalionu 74 Gpp znalazły się na głównej osi uderzenia wojsk niemieckich. Batalion dowodzony przez majora Pelca wyróżnił się w boju przez długi czas powstrzymując natarcie przeważających sił Wehrmachtu. Nocą z 3 na 4 września resztkom oddziałów pułku udało się wyjść z okrążenia i skierować na wschód. Wedle relacji i ustaleń badaczy major Józef Pelc poległ 8 września 1939 roku w boju pod Ciepielowem.
Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej w listopadzie 2024 roku oficer został pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika. 12 września br. w Ciepielowie zostaną zorganizowane rocznicowe uroczystości poświęcone 74 Gpp i ppłk. Pelcowi. W Łańcucie przygotowywana jest tablica upamiętniająca oficera, która zostanie uroczyście odsłonięta również we wrześniu tego roku. Władze miasta Lubliniec także zadeklarowały zamiar upamiętnienia bohatera.
Zachęcamy do zapoznania się z kompleksowym biogramem, zawierającym liczne nawiązania do Łańcuta, który dostępny jest pod tym linkiem: